اخبار و مقالات

Loading_saa Loading_saa

قرائت از راه دور راهکاری است که به کمک صنعت آمده تا راحت تر و با دقت بالاتری بتواند مانیتورینگ، کنترل و مدیریت را انجام دهد. در این سیستم نیاز هست تا اطلاعات مورد نیاز مانند اطلاعات کنتورهای برق، آب، گاز، سنسورها و... از طریق شبکه ارتباطی مانند تلفن همراه (GPRS) و یا شبکه محلی (LAN) جمع آوری شده و ضمن صحت سنجی آن ها، جهت ساخت گزارش ها و نمودارهای مورد نیاز تحلیل شوند. از این سیستم می توان جهت صدور  قبض های مشترکین، پلن های بهینه سازی و... استفاده نمود.

بیشتر بدانید

مدیریت انرژی فرآیندی است که در آن نظارت، جمع آوری اطلاعات، تحلیل و تهیه گزارش، صدور قبض و بهینه سازی مصرف انرژی انجام می شود.

چند مرحله برای فرآیند مدیریت انرژی وجود دارد که باید به صورت مستمر تکرار شوند:

  1. جمع آوری داده ها به صورت پیوسته
  2. تجزیه و تحلیل و تهیه گزارش از اطلاعات بدست آمده
  3. صدور قبض برای مشترکین و مدیریت آن ها
  4. مشخص نمودن نقاط ضعف و نیاز به تعمیر و نگهداری یا بهینه سازی تجهیزات شناسایی شده
  5. اجرایی نمودن راه حل های تعمیر و نگهداری، بهینه سازی و توسعه

مدیریت انرژی شامل برنامه ریزی و بهره برداری از واحدهای تولید و مصرف انرژی و همچنین توزیع و ذخیره انرژی است. هدف حفاظت از منابع طبیعی، آب و هوا و کاهش گازهای گلخانه ای می باشد. و این در حالی است که مشترکین دسترسی دائمی به انرژی مورد نیاز خود دارند.

بیشتر بدانید

پنجمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه‌‌ گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب، در روزهای ۱۴ و 15 تیر ماه در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار گردید.

بیشتر بدانید

این رویداد روز دوشنبه 6 تیر ماه در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری کشور و در چهار محور موضوعی، کنتور هوشمند، زیرساخت‌های انتقال داده، پلتفرم‌های تحلیل داده و الزامات و مقرررات و تنظیم‌گری با حضور وزیر نفت، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، دکتر چگینی مدیرعامل و معاونان شرکت ملی گاز ایران و برخی نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس برگزار شد.

بیشتر بدانید

سیستم جمع آوری اطلاعات در راستای نیاز به خواندن، ثبت، بررسی و تحلیل اطلاعات به وجود آمده است. به عنوان مثال جمع آوری اطلاعات سنسورها، تجهیزات و دستگاه های نصب شده در یک نیروگاه مانند دما، فشار، ولتاژ، جریان و...

بیشتر بدانید

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از 23 الی 26 اردیبهشت ماه با مشارکت تعداد ۱۲۰۰ شرکت داخلی و ۴۴ شرکت خارجی برگزار گردید. شرکت سنجش افزار آسیا در سالن اختصاصی 37A توسط مدیران ارشد، مسئولین، نمایندگان محترم مجلس و هیئت های خارجی مورد بازدید قرار گرفت.
از بازدید کنندگان گرامی می توان دکتر اوجی وزیر محترم نفت، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر چگینی مدیر عامل شرکت ملی گاز، دکتر شاه میرزایی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC)، دکتر خجسته مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت و معاونت وزیر نفت، دکتر اکبری مدیر عامل ساتکاب، دکتر عسکری مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس، دکتر شریعتی هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، دکتر شریف زاده دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس و... را نام برد.

بیشتر بدانید

در این ویدئو با کنتور آب الکترومغناطیسی هوشمند شرکت سنجش افزار آسیا مدل MWM-525 آشنا می شویم. این کنتور باتری بیس بوده و قادر هست بدون برق نیز کار کند. این کنتور علاوه بر اندازه گیری دقیق میزان جریان آب های سطحی و زیر زمینی قادر است تمامی رخدادها و اطلاعات مربوط به روند برداشت آب را طی دوره های زمانی مشخص شده، ثبت و ذخیره نماید. این کنتور قادر است از طریق ارتباط با کنتور هوشمند برق و یا به صورت مستقل از آن و با ارتباط مستقیم با شبکه مخابراتی تلفن همراه و با استفاده از بستر دیتا، اطلاعات خود را برای نرم افزار قرائت از راه دور کنتورها مخابره نماید و از همین طریق تنظیمات لازم را از نرم افزار دریافت نماید.

بیشتر بدانید

IEC62056 مجموعه ای از استانداردها برای تبادل اطلاعات در کنتورهای برق می باشد که توسط کمیسیون بین المللی الکترونیک IEC(مخفف International Electrotechnical Commission) بوجود آمده است. پروتکل IEC61107 یا در حال حاضر IEC62056-21، یک استاندارد بین المللی جهت قرائت کنتور توسط یک دستگاه قرائت می باشد. این پروتکل برای کار با هر رسانه ای از جمله اینترنت طراحی شده است. پروتکل IEC62056-21 جهت ارتباط مستقیم با کنتور برق ایجاد شده است و با استفاده از آن می توان کنتور را قرائت نمود و یا به تنظیمات آن دسترسی پیدا کرد و اصلاحات مورد نیاز را انجام داد.

بیشتر بدانید

پروتکل IEC60870-5-104 (به صورت مختصر IEC104) توسعه یافته پروتکل IEC60870-5-101 (به صورت مختصر IEC101) با تغییرات در انتقال، شبکه، پیوند و سرویس لایه فیزیکی متناسب با دسترسی کامل به شبکه است. این استاندارد برای اتصال به LAN (شبکه محلی) از یک رابط TCP / IP باز برای شبکه استفاده می کند و می توان از روترهایی با امکانات مختلف (ISDN، X.25، رله فریم و غیره) برای اتصال به WAN (Wide Area) استفاده کرد. لایه کاربردی IEC104 همانند IEC101 با برخی از انواع داده ها و امکانات استفاده نشده حفظ شده است. در استاندارد دو لایه پیوند جداگانه تعریف شده است که برای انتقال داده از طریق اترنت و خط سریال مناسب است (PPP - point to point protocol). فیلد داده های کنترلی IEC104 شامل انواع مختلف مکانیزم ها برای مدیریت موثر هماهنگ سازی داده های شبکه است.

بیشتر بدانید