Loading_saa Loading_saa

فناوری در عصر دیجیتال امروزی جنبه های مختلف زندگی ما را متحول کرده است، مانند قرائت و مانیتورینگ کنتورهای برق از راه دور. با به وجود آمدن سیستم های قرائت از راه دور، جمع آوری داده ها از کنتورها آسان تر و کارآمدتر شده است. یکی از اجزای مهم این سیستم ها مودم است که نقشی حیاتی در تضمین ارتباط میان کنتورها و سیستم نظارت مرکزی ایفا می کند. در اینجا به بررسی سیستم قرائت از راه دور، مزایای استفاده از آن با مودم، نقش مودم در این سیستم، ملاحظات امنیتی مربوطه و تاریخچه مختصری از استفاده مودم در سیستم های قرائت از راه دور می پردازیم.

بیشتر بدانید

بیش از یک قرن است که کنتور برق وجود دارد و به طور سنتی برای اندازه گیری میزان برق مصرفی یک خانوار یا کسب و کار استفاده می شود. با این حال، با ظهور کنتورهای هوشمند و محبوبیت روزافزون منابع انرژی تجدیدپذیر، نرم افزار قرائت کنتور برق اهمیت ویژه ای در بحث مدیریت مصرف برق و کاهش هزینه ها پیدا کرده است.

بیشتر بدانید

مدیریت انرژی برق سیستمی از دستگاه های الکترونیکی و نرم افزار است که توسط اپراتورهای شبکه های برق برای نظارت، کنترل و بهینه سازی عملکرد سیستم تولید یا انتقال استفاده می شود. همچنین، می توان از آن در سیستم های مقیاس کوچک مانند شبکه محلی نیز استفاده کرد.

بیشتر بدانید

تئودور پاراسکواکوس در سال 1972 در حین کار با بوئینگ در آلاباما، یک سیستم مانیتورینگ با سنسور را توسعه داد که با روش انتقال دیجیتال از آن برای سیستم هشدار امنیتی، آتش سوزی، پزشکی و همچنین قابلیت خواندن کنتور استفاده می کرد. این فناوری برگرفته از سیستم شناسایی خودکار خط تلفن بود که به نام Caller ID شناخته می شود. Paraskevakos دو سال بعد حق اختراع آن را از ایالات متحده دریافت کرد. او در سال 1977، Metretek، Inc را راه اندازی کرد که اولین کنتورهای هوشمند را توسعه داد و تولید کرد. از آنجایی که این سیستم قبل از اینترنت توسعه یافته بود، Metretek از مینی کامپیوتر IBM سری 1 استفاده کرد.

بیشتر بدانید

نرم افزار قرائت کنتور آب، نرم افزاری مبتنی بر وب است که با انطباق پذیری، مدیریت اطلاعات ورودی و نیز یکپارچه سازی و دسته بندی آن ها، نیازهای مختلف کاربران را در جهت دسترسی به اطلاعات مشترکین فراهم می سازد.

بیشتر بدانید

مدیریت داده های کنتور (MDM مخفف Meter Data Management) به نرم افزاری گفته می شود که ذخیره سازی و مدیریت داده ها را برای مقادیر زیادی از داده های تحویل شده توسط سیستم های اندازه گیری هوشمند انجام می دهد. این داده ها عمدتا شامل مقدار مصرف مشترکین و رویدادهایی است که از سرورهایی که مجموعه داده ها را در زیرساخت های اندازه گیری پیشرفته (AMI) یا سیستم های خودکار قرائت کنتور (AMR) مدیریت می کنند، وارد می شوند. MDM یک جزء در زیرساخت شبکه هوشمند است که توسط شرکت های سرویس دهنده ارائه می شود. MDM شامل تحلیل داده های کنتور می باشد، تحلیل داده های جمع آوری شده از کنتورهای هوشمند الکتریکی که مصرف انرژی الکتریکی را ثبت می کنند.

بیشتر بدانید

AMI مخفف Advanced Metering Infrastructure به سیستم هایی اطلاق می شود که مصرف انرژی را اندازه گیری، جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کنند و با تجهیزات اندازه گیری مانند کنتور برق، کنتور گاز و کنتور آب، بنا به درخواست یا بر اساس برنامه زمانبندی شده، ارتباط برقرار می کنند. این سیستم ها شامل سخت افزار، نرم افزار، ارتباطات، نمایشگرها و کنترل کننده های مصرف انرژی مشترک، سیستم های ارتباط با مشتری، نرم افزار مدیریت داده های کنتور و سیستم تجاری تامین کننده انرژی هستند.

بیشتر بدانید

قرائت از راه دور راهکاری است که به کمک صنعت آمده تا راحت تر و با دقت بالاتری بتواند مانیتورینگ، کنترل و مدیریت را انجام دهد. در این سیستم نیاز هست تا اطلاعات مورد نیاز مانند اطلاعات کنتورهای برق، آب، گاز، سنسورها و... از طریق شبکه ارتباطی مانند تلفن همراه (GPRS) و یا شبکه محلی (LAN) جمع آوری شده و ضمن صحت سنجی آن ها، جهت ساخت گزارش ها و نمودارهای مورد نیاز تحلیل شوند. از این سیستم می توان جهت صدور  قبض های مشترکین، پلن های بهینه سازی و... استفاده نمود.

بیشتر بدانید

سیستم جمع آوری اطلاعات در راستای نیاز به خواندن، ثبت، بررسی و تحلیل اطلاعات به وجود آمده است. به عنوان مثال جمع آوری اطلاعات سنسورها، تجهیزات و دستگاه های نصب شده در یک نیروگاه مانند دما، فشار، ولتاژ، جریان و...

بیشتر بدانید