Loading_saa Loading_saa

اندازه گیری سرعت هوا و جریان آب از دیرباز مورد توجه انسان بوده است. دانستن جهت و سرعت باد برای جهت یابی و اندازه گیری جریان آب به منظور تقسیم عادلانه آن در جوامع باستانی، از اولین تلاش ها برای سنجش دبی سیالات به حساب می آید. امروزه نیز اندازه گیری دبی سیالات در محیط های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. از دلایل آن می توان به ایمنی، کنترل فرآیند، کیفیت محصول، راندمان تولید و مدیریت هزینه ها اشاره کرد. به تجهیزاتی که برای اندازه گیری نرخ دبی مایعات و گازها مورد استفاده قرار می گیرند، فلومتر یا دبی سنج گفته می شود. در این مقاله، ملاحظات مربوط به انتخاب فلومتر و همچنین انواع فلومترهای پرمصرف در صنعت، شرح داده خواهند شد.

بیشتر بدانید

فرونشست عبارت است از فرورریزش و یا نشست سطح زمین که به علت های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می دهد. به طور معمول این اصطلاح به حرکت قائم رو به پایین سطح زمین که می تواند اندکی افقی نیز باشد، گفته می شود. این تعریف پدیده هایی همچون زمین لغزش ها را به دلیل اینکه دارای حرکت افقی قابل توجهی است و همچنین نشست در خاک های دستی، که دارای مکانیزم متفاوتی می باشد شامل نمی شود.

بیشتر بدانید

برق گرفتگی

1398/07/22

به دنبال استفاده روز افزون از انرژی الکتریسیته و گسترش کاربرد آن در زندگی روزمره، کمابیش در رابطه با برق گرفتی شنیده ایم، که البته دلیل اصلی آن رعایت نشدن اصول ایمنی و استانداردهای لازم در این زمینه هست که گاهی منجر به بروز حادثه در اطراف مان می شود. در اینجا قصد داریم به این مطلب بپردازیم که در هنگام برق گرفتگی، در حقیقت چه اتفاقی در بدن انسان می افتد و چه آسب هایی می تواند به بدن ما برساند.

بیشتر بدانید

گاز طبیعی ماده ای بی رنگ و بی بو می باشد که در صورت نشت و مخلوط شدن با هوا، قابل انفجار و بسیار خطرناک است. جهت راحت شدن تشخیص نشت آن با افزودن مواد شیمیایی خاصی به نام بودارکننده ها آن را بودار می کنند. در این رابطه حداقل سطح بو توسط مؤسسات مختلف تعیین شده است، ولی در حالت کلی گاز طبیعی باید آنقدر بودار شود که یک شخص با بویایی متوسط بتواند موقعی که مقدار گاز در هوا به یک پنجم حداقل قابلیت اشتعال رسید به راحتی آن را تشخیص دهد.
مواد بودار کننده گاز طبیعی، معمولا پایه گوگردی دارند و متعلق به یک دسته از مواد شیمیایی به نام اورگانو سولفورها هستند. عمده ترین بودار کننده های گاز طبیعی مرکاپتان ها می باشند که ترکیبات گوگرددار آلی با فرمول عمومی RSH می باشند. مرکاپتان ها موادی به شدت بدبو هستند و آستانه بوی آن ها از سایر مواد بسیار پایینتر است.

بیشتر بدانید

حذف کدورت، از سه جنبه زیبا شناسی، گرفتگی فیلترها و گندزدایی دارای اهمیت است. به دلیل وجود ارتباط بین کدورت و بعضی از مشخصه های میکروبی از جمله کیست ژیاردیالامبلیا، کدورت به عنوان شاخصی غیر مستقیم در تعیین راندمان حذف یا میزان حضور این عوامل در نظر گرفته می شود.

کدورت آب معیاری برای میزان جذب یا پراکندگی نور، در اثر وجود ذرات معلق و کلوئیدی در آب است که می تواند علاوه بر بد کردن ظاهر آب باعث انسداد در مجاری انتقال آب و نشان دهنده غیر سالم بودن آب (البته به صورت غیر مستقیم) باشد. وجود کدورت در آب می تواند مانع ضدعفونی کردن مناسب آب و حذف پاتوژن ها (میکروب های بیماری زا) شود.

قسمت عمده کدورت در آب های سطحی، ناشی از فرسایش مواد کلوئیدی نظیر خرده سنگ ها، خاک رس، اکسیدهای فلزی ناشی از فرسایش خاک و مجاورت منابع آب با فعالیت های صنعتی است. کدورت با جذب نور، مانع عبور نور از آب می شود بر همین اساس کدورت را بعنوان یک عامل غیر مستقیم آلودگی آب می شناسند. مطالعات نشان می دهد فرسایش خاک در نزدیکی منابع آب های سطحی و وقوع سیلاب دو عامل اصلی کدورت آب های آشامیدنی در ایران هستند.

بیشتر بدانید

در این ویدئو خواهیم دید که کنتورهای الکترومغناطیسی به چه شکلی کار می کنند. این نوع کنتور را می توان در هر شرایط و برای هر نوع سیالی با سایز های مختلف لوله استفاده نمود.

بیشتر بدانید

گاهی اوقات با برخورد صاعقه به زمین خسارات جانی و مالی فراوانی بر جای می ماند. بطور کلی حوادثی که توسط صاعقه پدید می آید به دو گروه تقسیم می شوند:

  • حوادث ناشی از برخورد مستقیم صاعقه
  • حوادث ناشی از اثرات غیر مستقیم صاعقه

وقتی به یک ناحیه مشخص صاعقه اصابت می کند، می تواند سبب خسارات قابل توجهی که معمولا با آتش همراه است شود. حفاظت در برابر این خطرات توسط صاعقه گیرهایی که با سیستم الکترونیکی کنترل می شوند فراهم می گردد. بطور طبیعی درست قبل از صاعقه، محتوای الکتریکی اتمسفر بطور ناگهانی افزایش یافته و این تغییر وضعیت توسط سیستم حس می گردد. صاعقه گیرهای الکترونیکی، انرژی موجود در هوای پیش از طوفان که حدود چندین هزار ولت بر هر متر است را جذب و ذخیره می نماید و در نهایت با تخلیه بار الکتریکی خازن ها بین الکترودهای فوقانی و مرکزی، هوای اطراف را یونیزه می کند و شرایطی را بوجود می آورد که صاعقه به سمت آن هدایت می شود.

بیشتر بدانید

گاز طبیعی مخلوطی از گازهای قابل اشتعال می باشد که به طور طبیعی در زیر زمین وجود دارند. گاز طبیعی عمدتا مخلوطی است از گازهای:

  • متان
  • اتان
  • و اندکی گازهای سنگین تر از جمله:
    • پروپان
    • بوتان

گاز طبیعی معمولا ناخالصی هایی مانند سولفید هیدروژن (H2S)، دی اکسیدکربن (CO2) و ترکیبات گوگرد نیز به همراه دارد. لازم به ذکر است میزان ترکیبات یاد شده می تواند در زمین های مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل میزان متان موجود در گاز طبیعی با توجه به میدان گازی بین ۸۴ تا ۹۷ درصد متغیر است. گازهای خروجی پس از استخراج از چاه به سمت پالایشگاه گاز هدایت می شوند.

بیشتر بدانید

در این ویدئو خواهیم دید که کنتورهای آلتراسونیک به چه شکلی کار می نمایند. از این نوع کنتور می توان برای هر نوع سیالی و هر سایز لوله ای استفاده نمود.

بیشتر بدانید

تأمین آب سالم همواره یکی از دغدغه های بشر بوده است. دغدغه ای که امروزه با توسعه صنایع و مصرف کودهای شیمیایی بیشتر شده است. رهاسازی فاضلاب صنایع در محیط زیست و افزایش آلودگی خاک ها در اثر استفاده از کودهای شیمیایی باعث شده تا محیط زیست و به تبع آن منابع آب بیشتر آلوده شوند.

بیشتر بدانید